Terapi

Terapi Nedir?

Anlam olarak kısaca terapi sağlığını kaybeden insanlar için tedavi anlamı taşırken, sağlıklı insanların da sağlıklarını idame ettirebilmek için uygulanan bir iyileştirmedir. Terapi yapabilmek için gerekli eğitimlerini tamamlamış ruh sağlığı uzmanları eşliğinde bireyin düşünceleri, duyguları, hayata bakış açısı, kendisi ve gibi, günlük yaşamda bireyin bile farkına varmadığı bilinçdışı öğeleri fark etmeyi sağlayan bir keşif, kendine yolculuk kendini tanıma sürecidir.

Psikolojik Terapi Ücretleri

Her birey dinlenilmek ve birileri tarafından anlaşılmak istemektedir. Bu sebepten dolayı da bireyler terapiye ihtiyaç duyarlar. Danışmanlık ofisi ve hastane, Psikiyatri merkezleri gibi yerlerde psikolog seans ücretleri değişkenlik göstermektedir. (Bazı özel durumlarda, ücretsiz terapi olanağı da mümkündür) Online terapilerdeki maliyet biraz daha farklıdır. Yüz yüze terapiler ile aralarında değişiklik gösterebilmektedir.

Online Terapi

Danışan kişi ile iş birliği içerisinde duygu ve düşüncelere terapist vasıtasıyla problemleri belirlemek ve iyileşmeyi sağlamak maksadıyla Online Terapi yöntemini hizmetinize sunmaktayız. Güncel ve anında kişilerdeki sorunları yaratan girdileri tespit ederek hızlı ve kolay şekilde irtibat sağlamak hedeflenmektedir. Son zamanlarda korona tedbirleri kapsamında da bu yönteme başvuru artmıştır. Pandemi sürecinde Prana Complex dileyen müşterilerine bu yöntemle de yardımcı olmuştur ve memnuniyet sağlamıştır.
Çözüm odaklı terapi, pratik sonuçlara hedeflenen ve terapinin süresi danışan ve terapist arasında koordine edilen sorunlar yerine çözümleri amaçlayan terapi yöntemidir. Geleneksel terapi yöntemlerinin aksine geçmişe ve şimdiye dair veriler değil geleceğe ve hedeflere spesifik aksiyonlar sağlayarak ve sorunların tespitini kolaylaştırarak iyileştirmeyi sağlar.

Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir?

Bir psikoterapi çeşidi olan bilişsel davranışçı terapi, herhangi bir travma sonrası kısa süreli ve sorun odaklı çalışan bir terapi yöntemidir. Düşüncenin ruhsal sorunlara etkisini inceleyen ve bu sorunları ortadan kaldırmak için uygulanan bilişsel davranışçı terapi, panik atak, depresyon, çeşitli tik rahatsızlıkları, şizofreni, bipolar sinir bozukluğu, obezite, uyku bozukluğu gibi ruhsal sorunlardan kaynaklı sigara ve alkol bağımlılığına kadar uygulanan terapi ile sonuç alınmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak Bireysel davranışçı terapiden yararlanmak için ruhsal bozukluk yaşamasına da gerek yoktur.
Düşüncenin fikir babası aaron beck bilişsel terapi konusunda öncü olmuştur. Önleyici ve engelleyici anlamda da terapi olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemde kişiye terapi yönteminin mantığı izah edilerek problemlerle başa çıkmasındaki başarısı gözlemlenir. Olumsuz durumlarda kaygılanmak, tasalanmak ve kaçmak gibi içgüdüsel dürtülere etki ederek çabalamak gayret etmek ve üstesinden gelme yöntemleri aşılanır.

Çift Terapisi

Aile ve çift terapisi olarak adlandırdığımız bu terapi yönteminde sadece aile bireyleri değil ilişki yaşayan her çift bu terapiden faydalanabilir. Burada terapist çiftlerin arasında bir köprü görevini üstlenerek iletişime yardımcı olmaktadır. Duygu ve düşüncelerdeki anlam bütünlüğünü aktarmadaki sorunları gidererek çiftlerin diyaloğunu kolay uzlaşı öğretisi ile geliştirmeyi hedeflemekteyiz.
Çift terapisi Ankara içerisinde öncü konumda olan Prana Complex ile aile ve çiftlerimiz artık sorunlarını büyümeden çözebilmenin mutluluğunu yaşayacaklar. Aile bireylerinin, eşler ve çocuklara özel terapi yöntemleriyle stres, çatışma ve zorlukların üstesinden gelmeyi koordine ediyoruz. Aile ve çift terapilerinin avantajları bireysel olmadığı için sonuca ulaşıldığında uzun vadeli sonuçlar doğurduğundan çözümler de kalıcı olmaktadır.

Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz?